Konuşma Terapisinde Kariyer

Kariyer

Konuşma-dil patolojisi – konuşma terapisi olarak da adlandırılır – eğitimli profesyonellerin her yaştaki hastalarda konuşma ve fiziksel iletişim problemlerini teşhis edip tedavi ettiği bir sağlık kariyeridir.

Aynı zamanda son birkaç yılda artan taleplere sahip olan ve 2020 yılına kadar artmaya devam etmesi beklenen bir dizi sağlık mesleğinden biridir.

Öğrencilerin konuşma terapisi diploması kazanmak için gerekli eğitim ve eğitimi kazanabildikleri, konuşma patoloğu olarak görev yapabilecekleri birçok konuşma terapisi programı vardır.

Konuşma terapisi de çok arzu edilen bir maaş sunar ve hastaları ile terapötik ve eğitici bir şekilde yakın etkileşimde bulunabilecekleri bir sağlık hizmeti isteyen herkes için umut verici bir kariyer seçenektir dil ve konuşma terapisi.

Konuşma Terapistleri Ne Yapar?

Sözel iletişim, insanlar arasındaki iletişimin en önemli araçlarından biridir, böylece birbirlerini anlarlar.

Bir birey konuşmalarında ve / veya yutmada zorluk yaşadığında ya da gelişimsel bir gecikme, beyinde bir yaralanma, bir inme, bir işitme bozukluğu, yarık damak ya da başka nedenlerden dolayı başkalarını anlamaya çalışırken, sıklıkla yardımcı olabilirler. konuşma dili patologları. Konuşma terapistleri ayrıca, kekeleyen, ses çıkartan problemler yaşayan ve duygusal sorunlar nedeniyle konuşmayan insanlara da yardım eder.

Tipik iş tanımı hastaları konuşma ve yutma problemlerini değerlendirmeyi ve teşhis etmeyi, uygun tedavi yöntemleriyle ortaya çıkmayı ve daha sonra hastalara mevcut sınırlamalarına veya koşullarına rağmen nasıl daha kolay konuşabileceklerini öğretmek için kullanma yöntemlerini içerir.

Bu, yüksek düzeyde sabır gerektiren, hastanın bireysel hızında çalışma isteğine ve bireyler ve aileleri için hem öğretmen hem de terapist olarak çalışabilme yeteneği gerektiren bir detay odaklı iştir.

Çeşitli ortamlarda ve doktorlar, psikologlar, sosyal çalışmacılar, okul öğretmenleri, özel eğitim personeli, ebeveynler ve diğerleri gibi bir çok farklı tıp uzmanıyla birlikte bir tür konuşma engelinden etkilenenlere gerekli tedaviyi sağlamak ve iletişim kurmak.

Konuşma Terapisti Nasıl Olulur?

Konuşma dilindeki patolojide kariyerle ilgilenenler, yüksek lisans eğitim seviyesinde dereceler verildiğinden önemli bir akademik taahhütte bulunmaları gerekir.

Planlama bundan önce başlamalıdır ve bir programa girmeyi planlayan öğrencilerin, çok yönlü bir lisans dersi seçmeleri tavsiye edilir.

Bunlar matematik, İngilizce ve dil sanatları, bilim, sosyal bilimler, sağlık, beşeri bilimler ve diğerleri derslerini içermelidir. Öğrenciler, en arzu edilen konuşma terapisi okullarına kabul edilmeleri için en iyi şansa sahip olmaları için, lisans akademik kariyeri boyunca en az bir B ortalaması almalıdırlar.

Ayrıca, çevrimiçi bir derece kazanmak mümkün olmasa da, gerekli tüm ders gereksinimlerini yerine getirirken bazı çevrimiçi seçenekler vardır.

Uzmanlaşmış ve teknik kurslar

Yaklaşık 300 programdan birine kabul edilme rekabet edebilir ve öğrencilerin B ortalamalarını korumasını ve lisans eğitimini, konuşmalarında eğitimlerini kazanmalarına yardımcı olacak çok çeşitli kurslarla kazanmalarını gerektirecektir. dil patolojisi.

Lisansüstü eğitim, başarılı bir kariyere sahip olmak için gereken daha uzmanlaşmış ve teknik derslere odaklanacaktır. Öğrenciler genellikle, sahada çalışan diğer profesyonellerden, uygulamalı olarak öğrenecekleri klinik deneyim bölümlerini tamamlamak zorundadırlar.

Öğrenciler eğitimini başarıyla tamamladıktan ve konuşma dilindeki patolojide yüksek lisansını kazandıktan sonra, kendi eyaletlerinde veya bölgelerinde lisans başvurusunda bulunabilirler.

Fonem Dil ve Konuşma Terapisi ve Gelişim Merkezi 1996 yılında ankara üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuş Mehmet Uyar tarafından kurulmuş çalışma alanları içinde kekemelik,özel eğitim ve disleksi terapileri de bulunmaktadır.

No comments yet

leave a comment

*

*

*